Strzelno leży na granicy Wielkopolski i Kujaw. To niewielkie miasto posiada unikatowe zabytki. Przy ulicy Kościelnej stoją obok siebie dwa arcydzieła sztuki romańskiej ( XI - XIII wiek ). Są to: niewielki kościółek św. Prokopa z XII wieku i kościół pw. Trójcy Świętej z ok.1170 roku.
Otoczenie rotundy
Rotunda św. Prokopa jest największą w Polsce budowlą romańską na
planie koła. Zakończenie nawy głównej w strzeleńskiej rotundzie jest dużym prezbiterium na planie kwadratu.
Od strony zachodniej przylega okrągła wieża z emporą. Empora to rodzaj galerii
wznoszonej głównie w kościołach w celu zwiększenia powierzchni i liczby
uczestników nabożeństwa. Najczęściej zasiadali w niej zakonnicy i dwór czyli
książęta, królowie, bogaci mieszczanie. Empora Rotundy św. Prokopa przedzielona
jest kolumienką. Kościół św. Prokopa posiada dwie absydy, są one mniejsze i pełnią obecnie rolę kapliczek z relikwiarzami.Obok kościoła znajduje się muzeum, w którym można zobaczyć płaskorzeźby, tympanony, naczynia liturgiczne i szaty, mszały rzymskie. Odtworzono też celę norbertanek.
Do świątyni św. Trójcy przylega dawny klasztor Norbertanek z XV wieku wiele razy przebudowywany.
Wchodzimy do kościoła pw. Świętej Trójcy. Świątynia ma formę trójnawowej bazyliki. W czasie prac konserwatorskich w latach 1945-1953 odkryto cztery romańskie kolumny. Dwie z nich pokryte są całe figurami. Na każdej znajduje się 18 postaci wyobrażających Cnoty i Przywary.
Zaglądamy do galerii
W czasach licealnych miałam korespondencyjną koleżankę, która miekszkała w Strzelnie. Zaprosiła mnie do siebie i pamiętam że w ciągu 2 dni pokazała mi wszystkie piękne kościoły i okolicę. Zapamiętałam najbardziej te dwie rzeżbione kolumny w kościele Św.Trójcy... Są naprawdę wspaniałe...
OdpowiedzUsuńOj, Stokrotko, to sobie powspominałaś ;) Jeszcze pamiętasz te kolumny? Rzeczywiście to unikaty, warto zapamiętać. Dziękuję za komentarz :) Pozdrawiam :)
UsuńBardzo lubię budynki z kamienia i czerwonej cegły, mają w sobie coś magicznego co ciężko mi nazwać i opisać. Jeśli chodzi o budowle sakralne to zdecydowanie bardziej lubię skromne a nie ociekające złotem i marmurami. Myślę, że prostota ma większą siłę przekazu i mówi dużo więcej. Strzelno sprawia wrażenie ładnego i spokojnego miasta a kościół św. Prokopa jest jego niewątpliwą perełką.
OdpowiedzUsuńPięknego tygodnia.
Pięknie Ci dziękuję Mo za rzeczowy komentarz :) Pozdrawiam, dobrego jutra ! :)
UsuńLubię romańskie budynki ❤
OdpowiedzUsuńDziękuję Kingo za komentarz:) Pozdrawiam :)
UsuńPiękną wycieczkę miałam z Tobą! dziękuję! :-))))
OdpowiedzUsuńDziękuję Fuscilko :) Pozdrawiam :)
UsuńDziękuję za piękną wycieczkę po mieście, o którym nic do tej pory nie ma. Warto je odwiedzić.
OdpowiedzUsuńPozdrawiam Cię serdecznie.
Dziękuję, pozdrawiam :)
Usuń