Zapraszam dziś do spacer ścieżką edukacyjną Parku Jurajskiego w Solcu Kujawskim , wzdłuż której zobaczymy stworzenia ery mezozoicznej. Era mezozoiczna nazwana jest erą dinozaurów, gdyż wówczas wszelkie środowiska zamieszkiwały właśnie te stworzenia. A sprzyjała ku temu bujna roślinność, która tworzyła ogromne zalesione obszary i dżungle. W mezozoiku nastąpił rozpad subkontynentu, który spowodował powstanie współczesnych kontynentów. Przed wejściem na ścieżkę zaglądamy do muzeum skamieniałości.
Skamieniałości odnajduje się na całej Ziemi. Dinozaury żyły i w tropikach i strefach półpustynnych, na brzegach oceanów i mórz. Żyły gady latające ( pterozaury ), pływające ( ichtiozaury, mozazaury, plezjozaury ).
Największymi zwierzętami jakie żyły na Ziemi były agrentynozaury wraz m.in. z brachiozaurem, diplodokiem. Największe rekonstrukcje argentynozaura pokazują że był to kolos o wadze do 80 ton i długi na ponad 3o metrów. Żebra argentynozaura były puste dzięki czemu zwierzę ważyło mniej.
Na przełomie lat 77. i 80. ubiegłego wieku naukowcy sformułowali hipotezę o katastrofie kosmicznej, która miała miejsce 66 milionów lat temu. W wyniku tej katastrofy doszło do zagłady dinozaurów. Ogromna planetoida uderzyła w Ziemię, co spowodowało zmianę klimatu. Rozgrzane do czerwoności skały opadając powodowały pożary, pył wzbity w powietrze i przedłużająca się zima odcięły dopływ światła słonecznego co ograniczyło a nawet uniemożliwiło roślinom fotosyntezę. Zmiana klimatu doprowadziła do wymarcia 75 % lub więcej wszystkich żyjących na Ziemi gatunków, w tym wszystkie dinozaury. Ślad po uderzeniu planetoidy w formie olbrzymiego krateru mierzącego 180 km znajduje się na granicy Zatoki Meksykańskiej i półwyspu Jukatan w pobliżu miasta Chicxulub. Tak też nazwano krater.
Odkrycia paleontologiczne miały również miejsce w Polsce. W starej cegielni w Lisowicach koło Lublińca w latach 2006-2007 naukowcy wykopali skamieniałości archozaura, którego nazwali Smokiem wawelskim. W Lisowicach odkryto również skamieniałości dicynodontów czyli gadów ssakokształtnych: Lisiowicia bojani.
W związku z odkryciami w roku 2008 roku założono we wsi muzeum paleontologiczne. Powstało ono przy współudziale gminy i Instytutu Paleobiologii PAN w Warszawie.
Fajne,szczególnie dla dzieci.
OdpowiedzUsuńJuż w wielu miejscach w Polsce, takie atrakcje są.
Bedzie jak znalazl dla prawnuków! 🙂
UsuńChociaz? Chyba tez bym tam pojechała kiedyś, bo to wcale nie tak daleko!
Fuscilko, to miejsce dla każdego :) Pozdrawiam :)
UsuńIrsilo, ja też chętnie pospacerowałam po Parku Jurajskim. Pozdrawiam :)
UsuńŁadne miejsce, dobrze że takie parki powstają, chociaż spotkanie z takim żywym olbrzymem nie było by miłe.
OdpowiedzUsuńRacja, strach byłoby spotkać takiego gada. Te można było nawet dotknąć ;) Pozdrawiam :)
UsuńMój wnuczek w tym miejscu byłby prze szczęśliwy, bo pasjonuje się prehistorycznymi gadami;).
OdpowiedzUsuńOby jak najszybciej nadeszły czasy, kiedy po prostu, bez problemu będzie można pojechać i zobaczyć.
Oj Wilmo, jak my wszyscy na ten moment czekamy. Teraz czujemy się jak na uwięzi. Pozdrawiam :)
UsuńKiedyś byłam w takim parku jurajskim w Bałtowie. Pozostały wspaniałe wrażenia i przeżycia. Tutaj nie byłam, choć mam bliżej, więc trzeba będzie zajrzeć:)
OdpowiedzUsuńDzięki za wiadomości i fajny spacer w prehistorię:)))
Stowarzyszenie Delta otworzyło w Polsce 3 parki: Bałtów, Solec Kuj. i Krasiejów pod Opolem. Chyba największy jest w Bałtowie. Byłam tylko w Solcu. Wystarczy, bo chyba w innych jest podobnie. Rzeczywiście fajny spacer w odległą przeszłość. Pozdrawiam :)
UsuńI ja - podobnie jak Urszula podziwiałam dinozaury w Bałtowie.
OdpowiedzUsuńAle te który pokazujesz też są fajne :-))
Dziękuję, Stokrotko :)
Usuńnie jestem do konca przekonany, ze dinozaurom podobalo by sie to, jak je sobie wyobrazamy ... ;)
OdpowiedzUsuńObroni, nie tylko Ty masz tego rodzaju wątpliwości ;)
UsuńJuż chciałam pisać, że tam byłam ale nie :P Niektóre juraparki po prostu są podobne a odwiedziłam kilka :) ten jest jednak za daleko. Może przy okazji bym wstąpiła. Fajnie sobie dinusie pooglądać. Wyobrazić jak to kiedyś takie olbrzymi chodziły po Ziemi :)
OdpowiedzUsuńMasz rację, dinusie w każdym parku są bardzo podobne :)
Usuń