Na Kasprowym Wierchu

niedziela, 29 marca 2020

Taki sobie spacer po stolicy

Na Placu Trzech Krzyży stoi mały piękny klasycystyczny kościół p.w. Św.Aleksandra. Powstał w czasach Kongresówki, kiedy car Aleksander I koronował się na króla Polski. Car Aleksander prowadził dość liberalną politykę wobec polskich poddanych. Warszawiacy w dowód wdzięczności zbudowali na Placu Trzech Krzyży drewniany łuk tryumfalny, którym witano cara. Później uzbierano pieniądze na wybudowanie okazałego łuku. Car jednak zaproponował żeby zebrane pieniądze przeznaczono na wybudowanie w tym miejscu świątyni. Budowa trwała siedem lat. Później kościół był rozbudowany. W czasie II wojny zniszczony. W latach 1949-52 kościół odbudowano przywracając pierwotny kształt.



Wnętrze kościoła. 

Pomnik generała Charlesa de Gaulle`a stoi przy Rondzie de Gaulle'a. Tędy, w pobliżu Traktu Królewskiego, przechadzał się w czasach II Rzeczpospolitej młody de Gaulle, wówczas jeszcze kapitan. Pomnik maszerującego generała, który był prezentem od Francuzów, odsłonięto 15 maja 2005 roku. "W latach 1919-1920 uczestniczył w wojnie polsko-bolszewickiej. W okresie II wojny światowej stał się symbolem walki o wolną Francję i Europę. Pamiętamy jego sprzeciw wobec powojennego podziału Europy na dwa antagonistyczne bloki polityczno-wojskowe"- powiedział szef polskiej dyplomacji Adam Daniel Rotfeld w dniu odsłaniania pomnika.


Palma przy Rondzie de Gaulle,a jest dziełem artystki ur. w Bydgoszczy Joanny Rajkowskiej. W ubiegłym roku warszawiacy zauważyli uschnięte liście na tej sztucznej palmie.
 "Śmierć palmy ma zwracać uwagę na problemy zanieczyszczenia powietrza oraz globalnych zmian klimatycznych. Stanowi część działań podejmowanych z okazji Światowego Dnia Środowiska"- czytamy na stronie Centrum UNEP/GRID ( org.pozarządowa działająca w strukturze Narodowej Organizacji Ochrony Środowiska )
.Akcja "sucha palma" została przeprowadzona przez w/w organizację w porozumieniu z artystką i trwała trzy tygodnie, w czasie których sztuczne liście zastąpiono prawdziwymi, sprowadzonymi z Francji. Natomiast stare sztuczne liście były naprawiane i konserwowane.  


Ciągnie mnie do pałacu ;)











Dworzec Centralny






Zgrabna pani marszałek sejmu

Myśliwiecka , siedziba Radiowej Trójki




Ławeczka Trójki 
Wzdłuż Alejki Radiowej Trójki umieszczono dwie muzyczne ławeczki, które umożliwiają posłuchanie archiwalnego nagrania Listy Przebojów Trójki i baśni w interpretacji dziennikarzy Trójki.


W 2009 roku Urząd Miasta Warszawy uruchomił  15 Ławeczek Chopina. Ustawione są  na trasie Traktu Królewskiego w miejscach związanych z kompozytorem. Ławeczki były jednym z elementów wydarzeń przygotowanych na Rok Chopinowski 2010. 
Na ławeczkach można usiąść,  dowiedzieć się z nich szczegółów z życia Chopina oraz posłuchać jego muzyki. Na siedzisku umieszczona jest także mapa, która pozwala poznać trasę, wzdłuż której umieszczone są ławeczki.



Zamek Ujazdowski
Pierwotnie znajdował się tu, na wzgórzu gród Jazdów, a mieszkała w nim księżna Anna Radziwiłłówna, Bona Sforza, Anna Jagiellonka. W XVII wieku z polecenia Zygmunta III Wazy wzniesiono murowany zamek zaprojektowany przez nadwornego architekta królewskiego Mateo Castelliego. Zamek w swojej historii miał wielu właścicieli i przechodził liczne przebudowy, był też lazaretem i szpitalem. W latach 70. XX wieku w trakcie odbudowy Zamku Królewskiego, zapadła decyzja o odbudowie również Zamku Ujazdowskiego.  Od 1981 roku jest siedzibą Centrum sztuki Współczesnej. U podnóża zamku znajduje się Park Agrykola.


Pomnik Jana III Sobieskiego naprzeciwko Pałacu Łazienkowskiego na Agrykoli. Pomnik składa się z trzech części; główna, środkowa to król na koniu w zbroi rycerskiej i hełmie z pióropuszem tratujący pokonanych tureckich żołnierzy. Po bokach znajdują się tarcze z inskrypcjami.Pomnik został odsłonięty we wrześniu 1788 roku. W czasie wojny nie został zniszczony.



Ulica Agrykola

Pałac na Wyspie od strony północnej


Łazienki



Biały Domek 

Stara Oranżeria.
 Mieści się tu Teatr Królewski, jeden z kilku w Europie oryginalnych XVIII-wiecznych teatrów dworskich, oraz Królewska Galeria Rzeźby i Galeria Rzeźby Polskiej





Wodozbiór  pełnił rolę zbiornika wody z okolicznych źródeł i  doprowadzał rurami do Pałacu Na Wodzie (Na Wyspie)

Pomnik Fryderyka Chopina 


Pomnik Henryka Sienkiewicza



Pomnik I.J.Paderewskiego


Pomnik pomnik pierwszego dowódcy Armii Krajowej i współtwórcy polskiego państwa podziemnego, gen. Stefana Roweckiego "Grota"odsłonięty w czerwcu 2005 roku.


8 komentarzy:

  1. Długi spacer po ciekawych miejscach stolicy. Oczywiście, teraz podróżujemy tylko wirtualnie, ale dzięki za to:)
    Zaciekawiły mnie ławeczki z muzyką Chopina. Muszę dowiedzieć się więcej na ich temat.
    Pozdrawiam:)))

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Jeszcze chciałabym pospacerować po uliczkach, zaułkach i ciekawych miejscach stolicy. Może się uda.... kiedyś. Pozdrawiam :)

      Usuń
  2. Dziękuję, coraz bardziej mi już tych widoków brakuje, a wyjść się nie da...

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Niestety, musimy przeczekać okres zarazy. Pozdrawiam Wilmo :)

      Usuń
  3. Bardzo interesujacy przewodnik po stolicy, dzieki Podrozniczko :)

    OdpowiedzUsuń