Na Kasprowym Wierchu

wtorek, 4 lutego 2020

Ojców-zamek, kaplica "Na wodzie"




Brama wjazdowa na zamek



Widok z góry na parking


Wewnątrz murów obronnych znajdowała się studnia. Ta na zamku w Ojcowie wykuta została w skale wapiennej i miała 40 m głębokości. Nie używana od początku XIX wieku jest w połowie zasypana.



Wieża


Zamek tak kiedyś wyglądał







Będąc już w Ojcowie przy parkingu pod ruinami Zamku Kazimierzowskiego po drugiej stronie potoku widoczna jest tablica pamiątkowa, wg projektu Czesława Makowskiego, wmurowana w ścianę skalną 6 VII 1904 r. o następującej treści: Pamięci Adolfa Dygasińskiego, miłośnika i głębokiego znawcy przyrody, pedagoga i poety. Zjazd Koleżeński w Kielcach. 1902 r. Skała ta z czasem otrzymała imię Adolfa Dygasińskiego (nazwana jest też Dygasówką).
W twórczości A. Dygasińskiego (1839-1902) szczególną sympatię pozyskała sobie Dolina Prądnika. W swych reportażach i artykułach publicystycznych poświęcał wiele miejsca zabytkom Ojcowa i Pieskowej Skały. Nawet akcję niektórych utworów beletrystycznych (np. "Demona", "Narzeczona z Ojcowa") umieścił w Ojcowie, a powieść "Gody życia" oparł wprost na własnych spostrzeżeniach ojcowskiej fauny. 
 
Należał do prekursorów ochrony przyrody Doliny Prądnika. Jemu m.in. zawdzięcza się też uratowanie zamku w Pieskowej Skale. 


Kapliczka w skale





Kaplica "Na wodzie"pod wezwaniem św.Józefa znajduje się w miejscu dawnych łazienek zdrojowych. Przerobiono je na kaplicę w 1901 roku. Stoi ona na betonowych podporach co wynikało z zarządzenia cara, które zakazywało budowania obiektów sakralnych na ziemi ojcowskiej. Kaplica ma kształt krzyża długości 11 metrów i szerokości ok.5 m.




Wewnątrz kaplicy znajdują się trzy ołtarze wykonane na kształt szczytów chłopskich chat.


Maczuga Herkulesa ma ok. 25 m wysokości.

10 komentarzy:

  1. Ależ to ładne miejsce. Wybieram się tam jak sójka za morze.

    OdpowiedzUsuń
  2. Mój Synek-Muminek już tam był i podziwiał! Ja może kiedyś też będę mogła!

    OdpowiedzUsuń
  3. Szlak Orlich Gniazd jest przepięknym rejonem naszego kraju. Te niesamowite skały i zamki w nie wbudowane przedstawiają cudne widoki. Kapliczka piękna, zwraca uwagę z daleka. Dzięki też za informacje o Dygasińskim, są interesujące:)

    OdpowiedzUsuń
  4. Przepięknie tam jest.
    Dziękuję Ci za tę wędrówkę...
    :-)

    OdpowiedzUsuń
  5. Mery, przepiękne zdjęcia, naprawdę. Tylko koników żal...

    OdpowiedzUsuń