Na Kasprowym Wierchu

poniedziałek, 25 listopada 2019

Niegdyś stolica Księstwa Mazowieckiego, dziś znany z

koncernu  naftowego  i wielu zabytków.
Płock, miasto położone w województwie mazowieckim zamieszkuje 121 295 osób. Miasto położone jest po obu stronach Wisły. Po prawej stronie, na wysokiej skarpie leży główna część miasta, natomiast po lewej znajdują się dzielnice: Radziwie, Góry, Ciechomice. Brzegi Wisły i dwie części miasta łączą dwa mosty. Na wysokiej skarpie położone jest Wzgórze Tumskie - zabytkowy kompleks. Od Wzgórza wzdłuż Wisły ciągnie się dwupoziomowa promenada. Przy dolnej części promenady znajduje się amfiteatr z wachlarzowym dachem oraz przystań wodna i molo.

Wzgórz Tumskie z Katedrą Płocką


Widok na Most Legionów J.Piłsudskiego


Przystań wodna i molo o długości 357 m, na końcu którego znajduje się restauracja.




Na pierwszym planie fragment amfiteatru




 Szeroka, piaszczysta plaża


Pospacerujmy brzegiem skarpy

Ławeczki



Kierujemy się w stronę centrum miasta

"Na śmierć rewolucjonisty", "Bagnet na broń" to utwory Władysława Broniewskiego polskiego poety urodzonego w Płocku. Pamiętamy te wiersze ze szkoły. W.Broniewski uczęszczał też w Płocku do gimnazjum. Przy ulicy Kościuszki w 1972 roku postawiono pomnik upamiętniający poetę. Pomnik jest dziełem artysty rzeźbiarza Kazimierza Gustawa Zemły. Monument ma 10 m wysokości.



Ratusz wzniesiony w latach 1824 - 1827.



Przed Ratuszem

Po drugiej stronie Rynku



W dali Kościół p.w. św. Bartłomieja, najstarszy kościół parafialny Płocka. Działa od roku 1356 roku, ufundowany przez króla Kazimierza Wielkiego. Na terenie tej parafii siostra Faustyna miała otrzymać pierwsze objawienia Jezusa Miłosiernego. 


Budynek Sadu Rejonowego




Biblioteka Zielińskich
Towarzystwo Naukowe Płockie - najstarsze towarzystwo w Polsce  utworzone zostało w 1820 roku. Pierwszym prezesem Towarzystwa został biskup Adam Prażmowski. Opiekunami byli: Stanisław Kostka Potocki, Stanisław Staszic, Julian Ursyn Niemcewicz, Bogumił Linde,- dyrektor Biblioteki Publicznej w Warszawie oraz Wojciech Szwejkowski- rektor UW.

 W wyniku badań nagromadzono wiele zbiorów, które w czasie II wojny nie ucierpiały, gdyż Niemcy planowali utworzenie na ich bazie ośrodka kultury niemieckiej. Po wojnie zostały upaństwowione i obecnie znajdują się w najstarszym muzeum publicznym w kraju, mianowicie w Mazowieckim Muzeum w Płocku. Działalność PTN wspierają swoim dorobkiem naukowym i autorytetem Członków Honorowi którymi byli m.in. Władysław Broniewski- znany poeta urodzony w Płocku, Tadeusz Kotarbiński, Aleksander Gieysztor, Michał Kleiber- minister nauki, prezes PAN, Marek Dietrich - inżynier, rektor Politechniki Warszawskiej, Henryk Samsonowicz - historyk.

TNP organizuje wystawy, odczyty, sesje, wykłady i konferencje. Od 1970 roku prowadzi Seminarium Doktoranckie, zajmuje się także działalnością wydawniczą. W siedzibie Towarzystwa gościli m.in. nuncjusz apostolski Achille Ratti ( późniejszy papież Pius XI ), Naczelnik Państwa marszałek Józef Piłsudski, prezydent II RP Ignacy Mościcki, literat Tadeusz Boy-Żeleński, prymas Polski kardynał  Józef Glemp, prezydenci RP: Lech Wałęsa i Aleksander Kwaśniewski, premier Waldemar Pawlak, marszałek Senatu Adam Struzik, brytyjski historyk królewski Elżbiety II sir Arnold Wolfendale, autor prac o historii Polski Norman Davies.  
Towarzystwo prowadzi Bibliotekę im.Zielińskich,  która należy do najstarszych w kraju, powstała w 1820 roku. Najstarszym zabytkiem piśmienniczym Biblioteki jest pochodząca z IX wieku, pergaminowa karta rękopiśmienna z biblijnej Księgi Mądrości. Znajduje się tu również dzieło Mikołaja Kopernika "De revolutionibus orbium coelestium" pochodzące z pierwszej edycji, pergaminowe dokumenty z podpisami królów polskich: Zygmunta Augusta, Jana III Sobieskiego, Augusta III Sasa, Stanisława Augusta Poniatowskiego, autografy i listy Andrzeja Frycza Modrzewskiego, Tadeusza Kościuszki, księcia Józefa pergaminowe dokumenty z podpisami królów polskich: Zygmunta Augusta, Jana III Sobieskiego, Augusta III Sasa, Stanisława Augusta Poniatowskiego, a także autografy i listy Andrzeja Frycza Modrzewskiego, Tadeusza Kościuszki, księcia Józefa Poniatowskiego, generała Jarosława Dąbrowskiego.

Korzystałam ze strony:



"Na początku stycznia 2017 zamknięto Bibliotekę im. Zielińskich w Płocku – siódmą najstarszą w Polsce. Planowana już od grudnia decyzja podjęta została z powodu braku funduszy na kontynuowanie działalności. 

Obecnie działalność biblioteki pochłania praktycznie wszystkie środki Towarzystwa Naukowego Płockiego; jedynym ratunkiem dla miejsca tak ważnego dla studentów i pracowników naukowych uczelni są dotacje rządowe. Do tej pory wszystkie starania – m.in. starty w konkursach, listy do pani premier czy nawet próby oddania księgozbioru na przykład miastu – spełzają na niczym."


"Z informacji MNiSW wynika, że  TNP złożyło wniosek o finansowanie zadań z zakresu upowszechniania nauki na łączną kwotę 741,705  zł  i ostatecznie otrzymało 59,000 zł wsparcia" info i więcej na stronie:




Sanktuarium Bożego Miłosierdzia



Odwach zbudowany w 1837 roku to dawna wartownia carska. Obecnie w budynku ma siedzibę PTTK. Przed budynkiem Płyta Nieznanego Żołnierza.




Na budynku liczne tablice.












Kościół NMP, Katedra Płocka




Wczesnoromańskie palatium Władysława Hermana i Bolesława Krzywoustego z końca XI wieku. ( z napisu na tablicy)



  Zamek Książąt Mazowieckich wybudowany przez Kazimierza Wielkiego z końca XV wieku. Książęta zamieszkiwali zamek do 1532 roku. 
Wówczas po obsunięciu się wiślanej skarpy część zamku uległa zniszczeniu.

 Odbudowano go i podzielono między władców i kościół. Do południowej, mniejszej części przeniesiono rezydencję władców, natomiast  reszta budowli od 1538 roku stała się własnością benedyktynów i pozostała w ich rękach do 1781 roku. 
Potop Szwedzki przyczynił się do upadku zamku, a w XVII-XVIII wieku powstało w zamku opactwo benedyktyńskie. W miejscu, gdzie dawniej mieszkali władcy, wybudowano kościół.  
W XX wieku odrestaurowano zamek. Dziś nie przypomina już budowli z dawnych lat. Odkopane przez archeologów relikty dawnej siedziby Władysława Hermana i dwie ocalałe wieże zamku Kazimierza Wielkiego są wpisane do rejestru zabytków wraz z budynkami dawnego opactwa benedyktyńskiego.

10 komentarzy:

  1. Spędziłam kiedyś trochę czasu w Płocku i nawet ten kościółek NMP zwiedzałam. Spokojne miejsce, a spacer wzdłuż rzeki wspominam miło po dziś dzień. Kiedy wrócę do opowiadania o moich polskich podróżach sprzed lat (mam taki mały cykl "Polskie Wspomnienia"), to na pewno i o Płocku coś skrobnę. :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Byłam parę lat temu i jestem miastem zachwycona. Ma wiele pięknych miejsc, które warto zobaczyć. Wśród nich wszystkich najbardziej zachwyciło mnie Muzeum Mazowieckie, którego zwiedzenie polecam każdemu. Jest duże, więc trzeba tu poświęcić wiele czasu:) Opisałam je też na blogu:)
    Dzięki za tę piękną powtórkę, pozdrawiam:)))

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Muzeum Mazowieckie zobaczyłam na Twoim blogu. Napisałaś że jest piętrowe, czyli bogate w eksponaty :)

      Usuń
  3. Płock to miasto rodzinne mojej synowej.
    Bywam w tym mieście często

    OdpowiedzUsuń
  4. Nie wiedziałam, że tam tak... historycznie. Zawsze Pock kojarzył mi się z rafinerią i koniec. Dzięki, Mary!

    OdpowiedzUsuń
  5. Byłam w Płocku jakoś latem, była piękna pogoda i Wisła, jak rozłożona, szeroka błękitna szarfa. Ładne miasto.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Na mnie Płock też zrobił duże wrażenie. Poza parkometrem, który nie chciały przyjąć monet ;)

      Usuń