Na Kasprowym Wierchu

poniedziałek, 29 lipca 2019

Zamek w Kórniku

W Kórniku byłam kilka razy. W drodze do Rogalina, później jadąc do Puszczykowa. Przyjemnie jest pospacerować  po arboretum podziwiając wysokie platany i inne ciekawe okazy.  Najpierw zajrzyjmy jednak  do zamku.
Ostatnim właścicielem  Kórnika ( od 1881 roku)  był Władysław Zamoyski żyjący w latach 1853-1924. To siostrzeniec Jana Działyńskiego, a syn Jadwigi z Działyńskich Zamoyskiej. Zamoyski w 1924 roku swój majątek łącznie z Biblioteką Kórnicką przekazał narodowi polskiemu tworząc fundację Zakłady Kórnickie. Zarządcą dóbr Zamoyskiego był Wincenty Szymborski ojciec Wisławy Szymborskiej urodzonej na Prowencie ( od 1061 roku należy do Kórnika).





Wchodzimy do pokoju Władysława Zamoyskiego. Szafa z Bretanii we Francji z 1628 roku, po prawej stronie mahoniowy stojak do map ściennych z połowy XIX wieku.


Od lewej: kuferek podróżny, nad nim patera z XVII wieku, dalej szafa orzechowa Gdańsk 1670-1690, na szafie globus nieba z roku 1790. Biurko i fotel mahoniowe, a za nim pulpit do pisania.




Pokój generałowej Jadwigi Zamoyskiej, żony generała Władysława Zamoyskiego, matki ostatniego właściciela zamku.




Sala Mauretańska 


W sali jadalnej, herbowej sufit zdobi 71 herbów rycerstwa polskiego




Zakątek myśliwski




Militaria związane głównie z husarią



Sala Mauretańska


Drzewo genealogiczne rodu Działyńskich

7 komentarzy:

  1. Chciałoby się tam pochodzić! Może kiedyś?

    OdpowiedzUsuń
  2. Znów ciekawe miejsce z piękną historią, owiane wielkim patriotyzmem właścicieli. Lubię tam jeździć! Zamek nie jest duży, ale wynagradza to wielki ogród. Dzięki za przypomnienie. Zasyłam pozdrowienia:)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Sala Mauretańska zrobiła na mnie niesamowite wrażenie. Przy ozdabianiu tego pomieszczenia wzorowano się na architekturze w Alhambrze.

      Tu dokładny opis tej sali, jej historii
      Pozdrawiam :)

      Usuń
  3. No nieźle sobie rodzinka Zamoyskich mieszkała...

    OdpowiedzUsuń