15 lipca 1410 tę datę zna każdy Polak. To data największej bitwy Polski i Litwy z zakonem krzyżackim, która rozegrała się na polach między Stębarkiem i Grunwaldem.
Wojska polsko-litewskie liczyły 30 tys. i walczyły pod dowództwem Władysława Jagiełły. Wojska krzyżackie dowodzone przez mistrza Ulricha von Jungingena liczyły 20 tys.
W trakcie wielogodzinnej walki widoczna była przewaga wojsk polskich, które ostatecznie okrążyły i rozbiły siły krzyżackie. W bitwie zginął wielki mistrz krzyżacki.
Któż to byli Krzyżacy? Otóż najpierw powstało niemieckie bractwo zakonne, Zakon Najświętszej Marii Panny Domu Niemieckiego w Jerozolimie, którego zadaniem była opieka nad niemieckimi pielgrzymami i walka z niewiernymi. Bractwo przekształciło się w zakon rycerski, na czele którego stał wielki mistrz. Ich ubiorem był biały płaszcz z naszytym czarnym krzyżem. Stąd ich nazwa Krzyżacy.
W 1226 roku książę Konrad mazowiecki w zamian za obronę Mazowsza przed Prusami nadał im ziemię chełmińską co było początkiem tworzenia państwa zakonnego. Krzyżacy podbijali kolejne ziemie co doprowadziło do zawarcia unii polsko-litewskiej. Widząc to Zakon rozpoczął wielką wojnę zakończoną zwycięstwem Władysława Jagiełły. Późniejsze wojny z Polską spowodowały kryzys gospodarczy Prus. Prusacy oddali się pod opiekę Kazimierza Jagiellończyka ( drugi syn Władysława Jagiełły ) .
W wyniku późniejszej wojny trzynastoletniej zakończonej zwycięstwem Polski jak też wojny w latach 1519-1521, wielki mistrz Albrecht Hohenzollern podjął decyzję o likwidacji Zakonu. Nieliczne placówki zakonne działały na terenie Niemiec i Austrii. W 1929 roku papież Pius XI przekształcił zakon w zgromadzenie o charakterze charytatywnym i szpitalnym.Siedziba władz zakonnych znajduje się w Wiedniu.
Wchodzimy do muzeum
Muzeum czynne :od 10 kwietnia do 30 września w godzinach 9.30-18.30. Bilet normalny 11 zł, ulgowy 9 zł. W środy wejście bezpłatne. W muzeum zobaczymy wystawę stałą "Wielka Wojna z Zakonem Krzyżackim 1409-1411 r.", podstawową jej częścią są mapy, plany, rysunki, fotografie oraz duża ilość oryginalnych egzemplarzy a także kopii broni i uzbrojenia średniowiecznego. W części archeologicznej natomiast zobaczymy zabytki odkryte na Polach Grunwaldu: groty bełtów kusz, groty strzał łuków, fragmenty mieczy, ostrogi.
Byłam na tym wielkim cmentarzysku! Towarzyszył mi ogrom emocji i prawie słyszalny szczęk oręża w tej wielkiej ciszy. Moc historii!!! A muzeum też bardzo ciekawe. Dzięki za przypomnienie. Zasyłam weekendowe pozdrowienia:)
OdpowiedzUsuńDroga Mario!
OdpowiedzUsuńDopiero teraz przeczytałam Twój post. Jest świetny i bardzo pouczający. Zaś zdjęcia są jak zawsze doskonałe!
Staram się nie czytać publikowanych postów aby czymś się nie zasugerować i aby jakieś zdania nie utkwiły w mojej głowie.
Przesyłam moc uścisków i bardzo serdecznych pozdrowień:)
Dziękuję, Łucjo :)
Usuń