Na Kasprowym Wierchu

sobota, 27 lipca 2019

Byłam tu, na tych polach, gdzie przed wiekami...... oj działo się, działo....

15 lipca 1410 tę datę zna każdy Polak. To data największej bitwy Polski i Litwy z zakonem krzyżackim, która rozegrała się na polach między Stębarkiem i Grunwaldem. 
Wojska polsko-litewskie liczyły 30 tys. i walczyły pod dowództwem Władysława Jagiełły. Wojska krzyżackie dowodzone przez mistrza Ulricha von Jungingena liczyły 20 tys. 
W trakcie wielogodzinnej walki widoczna była przewaga wojsk polskich, które ostatecznie okrążyły i rozbiły siły krzyżackie. W bitwie zginął wielki mistrz krzyżacki.
 Któż to byli Krzyżacy? Otóż najpierw powstało niemieckie bractwo zakonne, Zakon Najświętszej Marii Panny Domu Niemieckiego w Jerozolimie, którego zadaniem była opieka nad niemieckimi pielgrzymami i walka z niewiernymi. Bractwo przekształciło się w zakon rycerski, na czele którego stał wielki mistrz. Ich ubiorem był biały płaszcz z naszytym czarnym krzyżem. Stąd ich nazwa Krzyżacy. 
W 1226 roku książę Konrad mazowiecki w zamian za obronę Mazowsza przed Prusami nadał im ziemię chełmińską co było początkiem tworzenia państwa zakonnego. Krzyżacy podbijali kolejne ziemie co doprowadziło do zawarcia unii polsko-litewskiej. Widząc to Zakon rozpoczął wielką wojnę zakończoną zwycięstwem Władysława Jagiełły. Późniejsze wojny z Polską spowodowały kryzys gospodarczy Prus. Prusacy oddali się pod opiekę Kazimierza Jagiellończyka ( drugi syn Władysława Jagiełły ) . 
W wyniku późniejszej wojny trzynastoletniej zakończonej zwycięstwem Polski jak też wojny w latach 1519-1521, wielki mistrz Albrecht Hohenzollern podjął decyzję o likwidacji Zakonu. Nieliczne placówki zakonne działały na terenie Niemiec i Austrii. W 1929 roku papież Pius XI przekształcił zakon w zgromadzenie o charakterze charytatywnym i szpitalnym.Siedziba władz zakonnych znajduje się w Wiedniu.






















Wchodzimy do muzeum
Muzeum czynne :od 10 kwietnia do 30 września w godzinach 9.30-18.30. Bilet normalny 11 zł, ulgowy 9 zł. W środy wejście bezpłatne. W muzeum zobaczymy wystawę stałą "Wielka Wojna z Zakonem Krzyżackim 1409-1411 r.", podstawową jej częścią są mapy, plany, rysunki, fotografie oraz duża ilość oryginalnych egzemplarzy a także kopii broni i uzbrojenia średniowiecznego. W części archeologicznej natomiast zobaczymy zabytki odkryte na Polach Grunwaldu: groty bełtów kusz, groty strzał łuków, fragmenty mieczy, ostrogi.









3 komentarze:

  1. Byłam na tym wielkim cmentarzysku! Towarzyszył mi ogrom emocji i prawie słyszalny szczęk oręża w tej wielkiej ciszy. Moc historii!!! A muzeum też bardzo ciekawe. Dzięki za przypomnienie. Zasyłam weekendowe pozdrowienia:)

    OdpowiedzUsuń
  2. Droga Mario!
    Dopiero teraz przeczytałam Twój post. Jest świetny i bardzo pouczający. Zaś zdjęcia są jak zawsze doskonałe!
    Staram się nie czytać publikowanych postów aby czymś się nie zasugerować i aby jakieś zdania nie utkwiły w mojej głowie.
    Przesyłam moc uścisków i bardzo serdecznych pozdrowień:)

    OdpowiedzUsuń