Miasto położone u podnóża Tatr, część Tatr znajduje się w granicach miasta. Spaliśmy nad "Gazdową Kuźnią". Z balkonu mieliśmy widok na Krupówki, DW958 i przejście w stronę Gubałówki. Niżej nasz widoczek w godzinach rannych. Och jak przyjemnie.... cisza, spokój.....
i niżej to samo miejsce o godzinie 17.11
Nasz widok z okna, Giewont, kojarzony z sylwetką śpiącego rycerza. Najbardziej charakterystyczny szczyt Tatr.
W tym domu w latach 1934-1953 mieszkał Kornel Makuszyński. Pochowany jest na starym zakopiańskim cmentarzu - Cmentarz Zasłużonych na Pęksowym Brzyzku.
To pomnik Władysława Zamoyskiego. Władysław Zamoyski pod koniec XIX wieku, z myślą o ratowaniu tatrzańskich lasów, nabył znaczną część dzisiejszych polskich Tatr. W 1902 roku uzyskał wyrok włączający okolice Morskiego Oka w granice ziem polskich i kończący spór o ziemie tatrzańskie. W 1881 roku objął zapisane mu przez Działyńskiego dobra kórnickie ( Władysław Zamoyski był synem Jadwigi Zamoyskiej z domu Działyńskiej ). Zamoyski swój majątek łącznie z Biblioteką Kórnicką przekazał narodowi polskiemu tworząc fundację Zakłady Kórnickie. Zarządcą dóbr zakopiańskich i kórnickich był Wincenty Szymborski ojciec Wisławy Szymborskiej urodzonej na Prowencie ( od 1961 roku należy do Kórnika).
Niżej mój wjazd wyciągiem krzesełkowym na szczyt Wielkiej Krokwi.
To Wielka Krokiew. Skocznia znajduje się przy skrzyżowaniu ulic J.Piłsudskiego i B. Czecha. Bronisław Czech był zakopiańczykiem, jednym z najwybitniejszych narciarzy okresu międzywojennego, trzykrotnym olimpijczykiem - 1928, 1932, 1936, który zginął w Oświęcimiu. W 1989 roku Wielkiej Krokwi nadano imię Stanisława Marusarza, zmarłego w 1993 roku wybitnego sportowca. Atrakcją jest wjazd wyciągiem krzesełkowym na sam szczyt Wielkiej Krokwi.
Byliśmy całą rodzinką jakieś 40 lat temu! Na Wielką Krokiew wchodzilismy po schodach!
OdpowiedzUsuńTo ja już miałam lepiej. Siadłam na krzesełko i ..... ale strach w sercu był.
OdpowiedzUsuń