W Parku Krajobrazowym Orlich Gniazd, który został utworzony w 1980 roku wyjątkowym obszarem jest Pustynia Błędowska. Jej powstanie wywodzi się z XIII i XIV wieku, kiedy to na tym terenie przeprowadzany był na dużą skalę wyrąb lasu na potrzeby pobliskich kopalni oraz hut srebra i ołowiu. Duże pokłady piasku pochodzenia lodowcowego wytworzyły sprzyjające warunki do utworzenia się wydm.
Dla ich ochrony utworzono tu m.in. obszar Natura 2000.
Też bym sobie pochodziła po piasku ;)
Przez pustynię przepływa rzeka Biała Przemsza, która dzieli ją na część północną i południową. Zdjęcia powyżej wykonałam z punktu widokowego w Chechle.
Platforma w części północnej
Koniki i jeźdźcy odpoczywają w cieniu drzew.

Na horyzoncie kominy fabryczne zakładów przemysłowych Śląska.
Widoki z Czubatki
Punkt widokowy Czubatka w Kluczach
Pustynia Błędowska była w przeszłości miejscem ćwiczeń wojskowych. Odbywały się tu ćwiczenia piechoty, lotnictwa. Po II wojnie światowej żołnierze usunęli z niej niewybuchy i niewypały. W 1954 roku przekazano 2289 ha (tereny pustynne i leśne ) na cele wojskowe. W 1979 roku poligon usunięto po tym jak od wybuchu bomby lotniczej zginęło czterech chłopców. W 1998 roku wojsko wróciło zajmując 375 ha. Teren ten jest wykorzystywany przez 6 Brygadę Powietrznodesantową.
Pustynia zajmuje obszar około 33 km² .
Na Pustyni Błędowskiej kręcono sceny do filmów "Faraon" i "W pustyni i w puszczy".
Może jeszcze do innych filmów ?