Na Kasprowym Wierchu

poniedziałek, 31 sierpnia 2020

Kalwaria Pakoska

Pakość to niewielkie miasto położone w województwie kujawsko-pomorskim niedaleko Inowrocławia. Miasto słynie z wybudowanej na przełomie XVII i XVIII wieku kalwarii. Kalwaria Pakoska wkomponowana jest w krajobraz przyrodniczy 35 hektarowego Parku Kulturowego. W skład kalwarii wchodzi zespół 24 barokowych kaplic oraz dwa kościoły. Po sprowadzeniu do Pakości Franciszkanów, zakonnicy wybudowali klasztor, kościół, zaopiekowali się też kaplicami na ścieżkach kalwaryjskich. Zabory i później II wojna światowa było powodem nieobecności franciszkanów w Pakości. Dopiero w 1971 roku zakon odzyskał kościół i klasztor, a  w 1980 roku powierzono franciszkanom duszpasterstwo parafialne w Pakości.

 Udajemy się do Centrum Informacji Turystycznej.

 


W broszurce wydanej z okazji 390 rocznicy Kalwarii Pakoskiej czytamy m.in.: "Dla rozpamiętywania tajemnic naszego Odkupienia zostały w Pakości odmierzone dróżki jerozolimskie Męki Pana Jezusa Chrystusa w roku 1628 i zbudowane kaplice ( Kronika Klasztoru OO.Reformatorów w Pakości ). Przez blisko cztery stulecia pątnicy z bliska i z daleka przybywają do Pakości, aby rozmyślać nad Męką, Śmiercią i Zmartwychwstaniem Chrystusa. Dokonuje się to w szczególny sposób na ścieżkach kalwaryjskich, odmierzonych na wzór dróżek jerozolimskich, w wyjątkowym otoczeniu przyrody i scenerii późnobarokowej architektury, zagłębiając się w wiekowe teksty, przekazywane początkowo w formie ustnego przekazu, a następnie spisane".




Makieta Kalwarii Pakoskiej


Niżej część kaplic


Ogród Oliwny



Wniebowstąpienie Pańskie




Wniebowzięcie NMP




Potok Cedron


Święta Weronika



Płaczące Niewiasty



Zdjęcie z Krzyża


Obnażenie z Szat



Pożegnanie z Matką



Wieczernik


Kajfasz więzienie


Włożenie Krzyża




Przed budynkami klasztornymi



 
Niżej klasztor i kościół św.Bonawentury






Kościół Ukrzyżowania

i
przed kościołem




4 komentarze:

  1. Tak niedaleko mnie, a pierwszy raz o niej słyszę. Dlatego uwielbiam czytać blogi podróżnicze! Tyle się można dowiedzieć i nauczyć. Muszę się wybrać, bo podoba mi się to miejsce. Dzięki:)))

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dołączyłam zdjęcie z informacją o projekcie i nakładach finansowych.
      Park Kulturowy "Kalwaria Pakoska" została otwarta po kilkuletniej renowacji dopiero w 2013 roku i to dzięki funduszom z UE. Ja byłam w 2018 roku.Pozdrawiam :)

      Usuń
  2. A mnie ciągle tam nie po drodze. Dziękuję więc za wirtualny spacer! :)
    O.

    OdpowiedzUsuń