Na Kasprowym Wierchu

czwartek, 23 stycznia 2020

Zapraszam na spacer po żydowskim Kazimierzu

Żydzi w Krakowie zaczęli się osiedlać już w XI wieku, jednak dokumenty na ten temat zachowały się dopiero  z wieku XIII. Większość Żydów osiedlających się w Krakowie pochodziła z ziem niemieckich. Na początku XIV wieku otrzymali od Kazimierza Wielkiego m.in.prawo do handlu. Handlowali więc Żydzi i na tym tle dochodziło do częstych konfliktów z mieszczanami. Przybywali też Żydzi z różnych części Europy: z Czech, Italii. Powstawały synagogi, m.in.  Stara, Wysoka, Remu. Pod koniec XVI wieku na Kazimierzu mieszkało 2000 Żydów. Dzielnica szybko się rozbudowywała, powstawały szkoły żydowskie, drukarnie. W 1802 zaborca ( Austria )  połączył Kazimierz z Krakowem i odebrał Żydom wcześniej przyznane przywileje. Na przełomie XIX i XX wieku liczba Żydów w Krakowie wzrosła do 25 000 natomiast w 1931 roku było ich 56 000. Większość Żydów mieszkała na Kazimierzu jednak sporo z nich przeniosła się do centrum miasta. W okresie międzywojennym Kraków stał się najważniejszym ośrodkiem polonizacji kultury żydowskiej. W czasie II wojny światowej Żydzi zostali wywożeni do obozów zagłady. Obecnie w Kazimierzu mieszka 150 członków gminy wyznaniowej.

Na Placu Wolnica

Fontanna "Trzej Grajkowie"


Ratusz kazimierski Obecnie znajduje się w nim Muzeum Etnograficzne.


Kościół Bożego Ciała - gotycka bazylika rzymskokatolicka Kanoników Regularnych Laterańskich przy ul.Bożego Ciała 26. Kościół wybudowano na przełomie XIV i XV wieku. Znajdują się w niej największe organy Krakowa. Składają się z dwóch części: organy na chórze i organy boczne w prezbiterium. Obydwie części są ze sobą zsynchronizowane i jeden organista jednocześnie wydobywa z nich dźwięki.


Restauracje, sklepiki...



Synagoga Wysoka

Wysoka synagoga została wybudowana jako trzecia na Kazimierzu. Na parterze działa księgarnia, w której oferuje się duży wybór publikacji dotyczący historii, kultury i tradycji Żydów. Można też nabyć płyty z muzyką klezmerską





Synagoga Stara była pierwszą bożnicą Kazimierza. Po wojnie została odrestaurowana, a gmina żydowska przekazała ją Muzeum Historycznemu Krakowa. Wystawy w muzeum prezentują historię, tradycje i życie codzienne Żydów.
















Synagoga Izaaka była drugą bożnicą. Została wybudowana w 1644 roku, jej fundatorem był Izaak Jakubowicz. W latach 50. przekazano ją Związkowi Plastyków, a po 1989 roku wróciła do gminy żydowskiej. W synagodze odbywają się modlitwy i nabożeństwa. Tu przechowywana jest Tora.





Okrąglak


Plac targowy


Na Nowym Placu stoi okrąglak, w którym mieściła się rzeźnia. Żydzi prowadzili w nim uboje w rytualny sposób. Obecnie mieszczą się w nim sklepiki oraz serwowane są fast foody.



9 komentarzy:

  1. Zwiedzałam i chłonęłam ten niesamowity klimat Kazimierza. W dodatku odbywał się wtedy Festiwal Kultury Żydowskiej, więc z rozstawionej sceny płynęła klezmerska muzyka potęgując tym samych ten klimat. Pozostały fajne wspomnienia!

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Na co dzień chyba tylko w necie można posłuchać. Ja nie trafiłam na tego typu koncerty.
      Już chyba Kraków się nudzi ;) Jeszcze będą dwa wpisy z tego miasta:Wawel i Łagiewniki.
      Serdecznie pozdrawiam :)

      Usuń
    2. Mnie się Kraków nigdy nie znudzi. Czekam na dalsze wpisy.
      Zasyłam pozdrowienia:)))

      Usuń
  2. Żydowski Kazimierz to faktycznie miasto w mieście.
    Dziękuję Ci że mnie tam zabrałaś bo wiele lat temu tam byłam rzeczywiście...

    OdpowiedzUsuń
  3. Trzeba się kidyś wybrać i zobaczyć trochę żydiwskiej tradycji :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Jeśli nie byłaś, to rzeczywiście warto na to wszystko popatrzeć z bliska. Ciekawe miejsce. Pozdrawiam :)

      Usuń
  4. Odpowiedzi
    1. Sądzę, że Kraków zostanie w Twojej pamięci na długo ;)

      Usuń