Latarnia morska
Pierwsze światło latarni morskiej pojawiło się już w 1666 roku. Początkowo zapalano je tylko kiedy miały przypłynąć statki. Dopiero pod koniec XIX wieku świeciła ciągle. Do oświetlenia używano oleju, później gazu. W czasie II wojny światowej została zniszczona. Pobudowano ją na nowo zmieniając nieco lokalizację.Mianowicie powstała na konstrukcji dawnego fortu u wejścia do portu. W latach 1979-1981 została przebudowana. Wieża ma obecnie 26 m wysokości, a światło latarni wznosi się na wysokości 36,5 m i ma zasięg 29,6 km. Światło latarni emitowane jest przez dwadzieścia 200-watowych żarówek, które wspólnie wykonują dwa obroty na minutę. Latarnia świeci światłem błyskowym tzn. światło 1 sekunda, przerwa 2 sekundy. Do dziś latarnia w Kołobrzegu pełni funkcję nawigacyjną. Oprócz tego stanowi punkt widokowy oraz pomnik ku czci poległych o wyzwolenie miasta.
10 kwietnia 1964 roku została wpisana do rejestru zabytków województwa koszalińskiego ( obecnie zachodniopomorskiego ).
10 kwietnia 1964 roku została wpisana do rejestru zabytków województwa koszalińskiego ( obecnie zachodniopomorskiego ).
Niżej jeden z najcenniejszych w Polsce obiektów architektury ogrodowej. To bindaż grabowy znajdujący się przy ul.Towarowej. Powstał w latach 40. i 50. XIX wieku. W okresie powojennym do lat 90. XX wieku nie podejmowano żadnych prób renowacji tego zabytkowego bindażu. Dopiero opracowana w 2001 roku przez prof. Ryszarda Siweckiego ekspertyza przyrodniczo-techniczna pozwoliła ukierunkować prace renowacyjne. Przywrócono mu dawną świetność i w roku 2003 bindaż grabowy został uznany za pomnik przyrody i nazwany im. prof. Ryszarda Siweckiego dla upamiętnienia jego kompleksowej działalności w zakresie zieleni miejskiej prowadzonej w tym uzdrowiskowym mieście.
a tak wyglądał zimą
Do Kamiennego Szańca dojdziemy idąc ulicą Fredry lub kiedy jesteśmy na plaży idziemy na wschód aleją Nadmorską do końca. Kamienny Szaniec był częścią twierdzy Kołobrzeg. Został wybudowany na początku XIX wieku. Składał się z wału ziemnego z kazamatami i fosy. Wejście znajdowało się od strony zachodniej. Od strony morza zabezpieczony był wałem z głazów, stąd nazwa Kamienny Szaniec. Po likwidacji twierdzy od 1887 roku dawny szaniec pełnił funkcję rekreacyjno-gastronomiczną. Wewnątrz zbudowano restaurację ogrodową, a na wysokim wale od strony morza kawiarnię w formie szklanej werandy. W czasie walk w 1945 roku wszystko zostało zniszczone. Ruiny szańca zostały wykorzystane w 1995 roku do stworzenia punktu gastronomicznego i dyskoteki.
Zaciszną alejką wzdłuż brzegu morza przejdziemy przez Park im. S. Żeromskiego
Lapidarium
W parku Teatralnym
w 2000 roku powstało Lapidarium Żydowskie. Dawniej był tu żydowski cmentarz.
Niżej, w tym budynku mieściła się łaźnia miejska wybudowana na początku XX wieku. W latach 7o. została zamknięta i przebudowana. Teraz mieści się tu Państwowa Szkoła Muzyczna.
Budynek przy ul.Ratuszowej dopiero w 1953 roku został uznany za zabytek. Nazwany został "Domkiem Kata". Obecnie w budynku znajduje się restauracja.
Nowa Stara Starówka w Kołobrzegu
Kołobrzeskie piękne domy w zwartej budowie udają starówkę. Ich kształt, liczne ozdobne elementy zapożyczone z dawnych stylów stwarzają wrażenie starej zabudowy. Jednak to domy zbudowane w latach 80. Zbudowano je w miejscu zburzonych w czasie II wojny kamienic. Ulice pozostały w tym samym miejscu. Na początku lat 70. miasto miało inne plany zabudowy śródmieścia. Na starych murach zrujnowanych domów miało powstać osiedle betonowych wieżowców. Zawczasu jednak odstąpiono od tego projektu i pod koniec lat 70. powstał inny projekt. Zgodnie z nowym projektem zaplanowano powstanie wzdłuż dawnych ulic trzy-cztero kondygnacyjnych budynków mieszkalnych ze spadzistymi dachami.
Baszta prochowa. Ulica Dubois. Na przełomie XIV i XV wieku całe miasto otoczone było murami i basztami. Długość murów wynosiła 1570 metrów. Baszta została wzniesiona w XV wieku i nazywała się basztą lontową, obecna nazwa powstała po 1945 roku.
Ratusz, budynek w stylu neogotyckim zbudowano w 1832 roku. W 1865 roku przed budynkiem zbudowano pomnik króla Fryderyka Wilhelma III. Po wojnie pomnik rozebrano. Obecny ratusz zbudowano w miejscu ratusza goryckiego z końca XIV wieku.
Przed ratuszem na wodnym łożysku spoczywa granitowa kula ziemska. To, że jest w taki sposób umocowana, każdy, nawet dziecko może nią poruszać.
Niżej budynek dworcowy
Pomnik Sanitariuszki odsłonięty w 1980 roku.Pomnik jest wyrazem hołdu kobietom, które walczyły w szeregach Wojska Polskiego o wolność Ojczyzny w czasie II wojny światowej, szczególnie w walkach o Kołobrzeg. Kobiety w wojsku pełniły różne funkcje, ale najczęściej były sanitariuszkami. Dlatego postać. sanitariuszki umieszczono na pomniku.
W Kołobrzegu w 1963 roku powstał Pomnik Zaślubin z Morzem.
Zaślubiny , które odbyły się 18 marca 1954 roku, były symbolem uzyskania przez Polskę dostępu do morza. Symboliczny pierścień do morza wrzucił kpr. Franciszek Niewidziajło. W uroczystości brały udział delegacje oddziałów I i II Armii Wojska Polskiego walczących na froncie wschodnim.
Ceremonia zaślubin z morzem powstała w średniowiecznej Wenecji. Symbolizuje związek człowieka z morzem na wzór instytucji małżeństwa. W Polsce pierwsze zaślubiny z morzem odbyły się 10 lutego 1920 roku w Pucku po odzyskaniu przez Polskę niepodległości i dostępu do morza. Symboliczny pierścień do morza wrzucił dowódca Frontu Pomorskiego gen. dyw. Józef Haller w obecności przedstawicieli władz państwa polskiego.
Jak na zamówienie ten wpis! Pod koniec maja właśnie tam jadę, to będę miała co zwiedzać przez dwa tygodnie! :-)))
OdpowiedzUsuńTeż bym się cieszyła :) Pod koniec maja to już będzie piękna, zielona wiosna i bez tłoku. Ja byłam w Kołobrzegu dwa razy, raz turystycznie, a zimą w sanatorium.Pozdrawiam :)
UsuńNie byłam w Kołobrzegu, nie myślałam że tam tyle ładnych miejsc do zwiedzania. Pozdrawiam :)
OdpowiedzUsuńElizo, wszystko przed Tobą. Pozdrawiam :)
UsuńByłam w Kołobrzegu wiele lat temu i widzę ogromne zmiany. Coraz ładniejsze jest to historyczne miasto i ma mnóstwo pięknych miejsc. Warto je zwiedzić, choć latem są tam przeogromne tłumy!
OdpowiedzUsuńPozdrawiam:)
Myślę, że najlepszym miesiącem będzie czerwiec. Już jest pięknie i ciepło a jeszcze bez tłumów. Pozdrawiam Cię :)
UsuńW Kołobrzegu byłam ostatnio dwadzieścia kilka lat temu. Bardzo się tam zmieniło, oczywiście na lepsze, domy odnowione, zadbane...
OdpowiedzUsuńNie zmieniła się tylko latarnia morska, Pomnik Zaślubin z Morzem i budynek dworca (z zewnątrz).
Pozdrawiam:).
Bardzo mi się podoba ta nowa starówka. Te domy są piękną ozdobą centrum miasta. Pozdrawiam :)
UsuńKołobrzeg poznaję z Twoich zdjęć i z tekstu.Prześliczne to miasto. Widać, że bardzo zadbane. Dziękuję, że mogłam odbyć taka podróż.
OdpowiedzUsuńMiło mi :) dziękuję :)
Usuń