Przy wejściu na teren Centrum Edukacji i Promocji Regionu w Szymbarku na Kaszubach widzimy pomnik w kształcie odwróconego drzewa. To statua "Świętowida Kaszubskiego " nawiązująca do pogańskiego boga Słowian, ale jednocześnie odnosi się do cech Kaszubów. Te cechy to patriotyzm, religijność, upór i pracowitość. Pomnik wskazuje na cztery strony świata, a każda strona to symbole.
Stół noblisty
W 2002 roku udało się uciąć deskę, która miała 36,8 metra. Jednak w 2012 roku poprawiono rekord i udało się uciąć nową najdłuższą deskę świata o długości 46,53 metra. W najszerszym miejscu ma 87 cm i 8 cm grubości. Czytamy na stronie CEiPR -u, że Kaszubska Deska jest symbolem ciężkiej pracy Kaszubów. Deska umieszczona jest na ścianie.
Niżej widzimy stół również ucięty z jednego kawałka, który powstał podczas cięcia deski. Nazwano go stołem noblisty na pamiątkę Pokojowej Nagrody Nobla dla Lecha Wałęsy. Ma 35 m długości, waży 6 ton i może przy nim zasiąść jednorazowo 230 osób.
I zwrotka pieśni kaszubskiej
To je krótczi, to je dłëdżi, to kaszëbskô stolëca.
To są basë, to są skrzëpczi, to òznôczô Kaszëba.
Òznôczô Kaszëba, basë, skrzëpczi,
krótczi, dłëdżi, to kaszëbskô stolëca.
To są basë, to są skrzëpczi, to òznôczô Kaszëba.
Òznôczô Kaszëba, basë, skrzëpczi,
krótczi, dłëdżi, to kaszëbskô stolëca.
To jej tłumaczenie na język polski
To jest krótkie, to jest długie, to kaszubska stolica.
To są basy, to są skrzypce, to oznacza Kaszuba.
Oznacza Kaszuba, basy, skrzypce,
krótkie, długie, to kaszubska stolica.
To są basy, to są skrzypce, to oznacza Kaszuba.
Oznacza Kaszuba, basy, skrzypce,
krótkie, długie, to kaszubska stolica.
Stolarnia
Dom Sybiraka to prawdziwy dom z Irkucka. Został przywieziony do Polski w częściach i w Szymbarku złożony.
Kaszubi w Kanadzie
W Szymbarku zobaczymy zagrodę trapera z Kaszub. Drewniana chata Kaszuby została przywieziona w częściach z Kanady. Kaszubi zaczęli wyjeżdżać i osiedlać się w Kanadzie już w XIX wieku. Początkowo pozwolono osadzać się tylko Anglikom i Irlandczykom. Później także Niemcom. Polska wówczas była pod zaborami, a Kaszuby pod zaborem pruskim. Kaszubi zaczęli więc szukać lepszego życia za Oceanem. Dostawali się najpierw pociągiem do Bremy, a później czekała ich długa podróż statkiem. Osadnikom dawano bezpłatnie dziką działkę, którą musieli wykarczować, postawić swoją osadę, a ziemia była kamienista. Europejczykom zapewniano bezpłatną podróż, jedną krowę na rodzinę , ziarno na siew i żywność na półtora roku. Lasy dawały drewno i zwierzynę, co było głównym źródłem żywności i utrzymania. Kaszubi budowali drewniane osady: domy, budynki gospodarcze. Konieczna była studnia. Zahartowani Kaszubi dawali radę.
Kawałek Polski w Turcji
Na początku lat 40. XIX wieku książę Adam Czartoryski zakłada na wykupionej ziemi na północno-wschodzie od Stambułu osadę, w której zamieszkali m.in. uczestnicy powstania, polscy uciekinierzy z Syberii, Polacy wykupieni z niewoli. Powstała wioska, którą nazwano na cześć Adama Czartoryskiego Adampol. Po I wojnie i odzyskaniu niepodległości część jej mieszkańców powraca do Polski, nie zapomina jednak o rodakach pozostających w Adampolu. W latach 60. XX wieku potomkowie Czartoryskich zrzekają się praw do tej ziemi na rzecz Polaków tu zamieszkałych, którym przyznano prawo własności. Miejscowość nosi oficjalną nazwę Polonazkoey ( polska wieś), a jej mieszkańcy ciągle pielęgnują polskie tradycje i utrzymują kontakty z rodakami nad Wisłą.
Na zdjęciach dom polski z Adampola otwarty w Szymbarku w 2010 roku. Dom jest darem Polaków z Adampola.
W Adampolu Polacy prowadzą nawet hotele i pensjonaty, więc można pojechać tam na wakacje. A losy Kaszubów rzeczywiście są niesamowite. Często bardzo tragiczne, jak ostatni film: "Kamerdyner". Dobrze, że pielęgnowane są ich tradycje i zwyczaje. Alfabetu kaszubskiego uczyłam się kiedyś śpiewać na warsztatach we Władysławowie. Ciekawe doświadczenie!
OdpowiedzUsuńTwórca tego dzieła w Szymbarku ( mam na myśli to centrum ) już nie żyje. Zmarł 6 lat temu w wieku 45 lat.
UsuńNa filmie nie byłam, ale myślę, że do Piaśnicy zajrzę. Serdecznie pozdrawiam :)
Cudne chatki. Malutkie i przytulne. Uwielbiam :-) Dzięki za pokazanie. Mery, tyle mi pokazałaś ślicznych miejsc, dziękuję.
OdpowiedzUsuńDzięki Ewuniu :)
Usuń