Na Kasprowym Wierchu

środa, 10 lipca 2019

Pałac w Rogalinie

Właścicielami pałacu w Rogalinie byli Raczyńscy herbu Nałęcz. Ostatnim z rodu, którego i my znamy z ostatniej historii Polski był Edward Bernard Raczyński dyplomata, polityk, pisarz, doktor prawa. Od 1918 roku był dyplomatą II Rzeczypospolitej Polskiej, ambasadorem Rzeczypospolitej w Londynie od 1934 roku. 
Raczyński w latach 1979-1986 był prezydentem RP na Uchodźstwie. Jako ostatni właściciel Rogalina w setną rocznicę urodzin ustanowił Fundację im. Raczyńskich, której przekazał wszystkie zbiory i prawa własności do zespołu pałacowo-parkowego. 
Z drugiego małżeństwa z Cecylią z Jaroszyńskich miał trzy córki : Wandę, Wiridiannę i Katarzynę. Edward Raczyński żył 101 lat i 7 miesięcy. Zmarł w 1993 roku i jest pochowany w kaplicy grobowej w Rogalinie. 
W przedpokoju gabinetu prezentowane są też dokumenty i pamiątki po starszym bracie Adamie zmarłym w 1945 roku, który był ambasadorem RP w Rumunii,  a w czasie wojny był ambasadorem przy rządzie greckim na wychodźstwie. Zmarł w Atenach.





Niżej gabinet, który jest rekonstrukcją pokoju w londyńskim mieszkaniu. Wyposażenie gabinetu przekazały córki prezydenta po jego śmierci.
Raczyński całe życie poświęcił dla Ojczyzny. Do kraju wrócił dopiero po śmierci. Wcześniej nie mógł, a kiedy już mógłby przyjechać nie był w stanie ze względu na podeszły wiek.




W rogalińskiej galerii
Największy obraz w galerii robi wrażenie. To również największe płótno Jana Matejki 
"Wjazd Joanny d'Arc do Reims" 
Namalowany w 1886 roku obraz ma wymiary: 484 cm x 973 cm ( ponad 47 m2). Został zakupiony w 1897 roku przez Edwarda Aleksandra Raczyńskiego ( ojca prezydenta na uchodźstwie).
 Joanna d'Arc w czasie wojny stuletniej ( wojna trwała 116 lat na przełomie XIV i XV wieku między Francją i Anglią i nie tylko ) doprowadziła do zwycięstwa armii francuskiej co było przyczyną koronacji na króla Francji Karola VII. Została później schwytana przez Burgundczyków, przekazana Anglikom, co ostatecznie zakończyło się spaleniem jej na stosie. Kanonizowana w 1920 roku w Watykanie.


Inne obrazy



6 komentarzy:

  1. Zadbany pałac wraz z ogrodem robią naprawdę ogromne wrażenie. Muszę się tam znów wybrać, bo odwiedzałam to miejsce lata temu. Pozdrawiam:)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Tak, piękny i bardzo duży. Po lewej stronie jest powozownia, po prawej mała galeria, a właściwie same portrety. Do galerii natomiast wchodzi się od strony lewej. Bardzo mi się tu podobało.Pozdrawiam :)

      Usuń
  2. Odpowiedzi
    1. Witam również :) Zapraszam na mój blog jeśli jesteś ciekawa moich podróży po Polsce ;) Pozdrawiam :)

      Usuń
  3. Piękny , okazały pałac, ale też bogata historia jego właścicieli. Tylu wspaniałych ludzi pochodzi z naszego kraju. Lubię twoje podróże.

    OdpowiedzUsuń