Na Kasprowym Wierchu

sobota, 6 lipca 2019

Podziemna trasa turystyczna w Zamościu, Bastion VII

Podziemna trasa turystyczna w Zamościu wiedzie przez pomieszczenia załogi, galerie strzelnicze, kazamaty bastionu VII i Nadszańca. Sprzedaż biletów: ul.Łukasińskiego 6 ( kiosk przy Nadszańcu- obok wejścia do trasy) lub w kasie znajdującej się w Nadszańcu.Trasa liczy pół kilometra. 
W 1580 roku Jan Zamoyski ogłosił rozpoczęcie budowy Zamościa. Po kilkunastu latach zbudowano miasto z renesansowymi założeniami. W 1595 roku już rozpoczęła działalność Akademia Zamoyska. Do miasta przybywała ludność polska, ormiańska, grecka i żydowska. Liczne przywileje wpłynęły na rozwój handlu i rzemiosła. Ludność bogaciła się. Żeby zapewnić im bezpieczeństwo miasto otoczono murami. Zamość stał się potężną twierdzą. W 1648 roku twierdza była oblegana przez wojska kozackie pod dowództwem B. Chmielnickiego przez 2 tygodnia. Kozacy odstąpili dopiero na wieść o zbliżającym się wojsku królewskim. Następne oblężenie  miasto przeżyło w 1656 roku przez wojska szwedzkie i tym razem twierdza się obroniła. Król szwedzki przed odjazdem zaproponował pożegnalną ucztę w murach miasta. Jan III Zamoyski wyczuł podstęp i kazał wystawić dla Szwedów stoły z prowiantem poza mury miasta. 
Wydarzenie to dało początek tzw. stołowi szwedzkiemu. W XIX wieku twierdzę oblegało też wojsko rosyjskie. W 1821 roku rząd Królestwa Polskiego  odkupił miasto od Zamoyskich. Zmodernizowano wówczas umocnienia twierdzy, wzniesiono nadszańce i nowe bramy. W okresie międzywojennym nastąpił rozwój miasta. 









Widok z dachu Nadszańca 












Walerian Łukasiński od 6 października 1824 roku był więziony w twierdzy zamojskiej, początkowo w kazamacie Bramy Lwowskiej, później Lubelskiej gdzie trzymano go w małej komorze. Wyżej, tablica pamiątkowa z brązu obok Bramy Lwowskiej.


Stara Brama Lwowska wchodziła w skład zamojskiej fortyfikacji. Została wybudowana w latach 1597-1599. Po jej przebudowie na początku XIX wieku bramę zamurowano i wyznaczono w niej więzienie. Przed II wojną po przebudowie znów ją udostępniono.


Po środku płaskorzeźba św.Tomasza apostoła klękającego przy Zmartwychwstałym Jezusie. Po bokach kartusze z herbem Zamoyskich.




Nowa Brama  została wzniesiona w latach 1820-1821. Po zniesieniu wałów stała się budynkiem wolnostojącym.  Otwór bramy z półkolistym tympanonem, w którym widoczne są inicjały Aleksandra I cara Wszechrosji i króla Polski. Od 1980 roku w bramie ma siedzibę Orkiestra Symfoniczna im. Karola Namysłowskiego.




Stara Brama.

7 komentarzy:

  1. Te długie , z czerwonej cegły budynki, są bardzo podobne do siebie w każdej chyba twierdzy . Dokładnie tak samo wyglądały w Kłodzku, jak i Julich ( Niemcy). Pewnie dlatego, że pruskie!

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Byłam w Kłodzku, muszę poszukać zdjęcia z twierdzy.

      Usuń
  2. Można tam sobie postrzelać dla wiwatu z armaty (odpłatnie) lub pozwolić zakuć się w dyby (to za free). Fajna zamojska atrakcja!

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ciekawe za ile, taa nachodzi mnie głupia zachcianka :D

      Usuń
  3. Nieraz się zastanawiałam dlaczego " stół szwedzki " i zawsze zapominałam sprawdzić, a to od prawdziwych Szwedów pochodzi.

    OdpowiedzUsuń
  4. Strzał z armaty kosztuje 30,00 lub 80,00 zł od grupy w zależności od wielkości armaty.

    OdpowiedzUsuń