Klasztor w Oliwie został ufundowany przez Sambora I w 1186 roku kiedy przybyli tu cystersi. Pochodzili oni w większości z Danii. To cystersi zbudowali klasztor a w gdańskim grodzie księcia Sambora nastąpiło podpisanie aktu fundacyjnego. Klasztor otrzymał kilka wsi, a cystersi uzyskiwali dochody z rybołówstwa i młynów. Mnisi zbudowali tu pierwszy kościół z drewna. Dopiero w 1224 roku zbudowano murowany kościół. Główna nawa kościoła liczy 107 metrów długości ( wewnątrz 97 m), co czyni katedrę najdłuższym kościołem w Polsce i jednym z najdłuższych na świecie. Fasada z wieżami wznosi się na wysokość 46 metrów.
W katedrze znajdują się trzy instrumenty. Organy wielkie, organy w transepcie i pozytyw - niewielki instrument w nawie bocznej. Latem odbywa się tu Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej.
Wielkie organy z XVIII wieku. Prospekt organowy zdobi 25 drewnianych figur muzykujących aniołów i świętych. Podczas gry poruszają rękami, a nad Marią Panną wirują gwiazdy i słońce.
Bywałam niegdyś cz,esto w tej katedrze, zwłaszcza na koncertach organowych. Było to wtedy, gdy jako podlotek a potem dziewczyna dorosła gościłam w Gdańsku Wrzeszczu u Chrzestnego!
OdpowiedzUsuńPrzywołałaś piekne wspomnienia!
Gdzieś tak w 1997roku tam byłam i wcześniej w młodości.
UsuńMonumentalne budowle to są.
Dobrego miałaś Chrzestnego.
UsuńW kontekście Katedry Oliwskiej mówi się o słynnych organach oliwskich.
OdpowiedzUsuńA patrząc na Twoje zdjęcia okazuje się, ze jest tam więcej perełek.
Ja byłam w katedrze kilkakrotnie i zawsze z podziwem patrzyłam na wnętrze tego kościoła i z zaciekawieniem słuchałam koncertów organowych.
UsuńNasz kraj jest tak piękny i ma tyle do zaoferowania że życia mi braknie żeby to wszystko zobaczyć. Kocham nasze zabytki i kulturę. W Gdańsku byłam ostatnio jako dziecko. Niewiele pamiętam.
OdpowiedzUsuńTeż uważam, że Polska jest piękna :) Musisz koniecznie pojechać do Trójmiasta, tam jest tyle zabytków i ciekawych miejsc, że kilkoma wizytami się nie ogarnie. Serdecznie pozdrawiam :)
Usuń