Supraśl to małe miasteczko liczące 4 600 mieszkańców położone na północny wschód od Białegostoku. Miasto ma ponad 500-letnią historię. Obok Polaków mieszkają tu Białorusini, Rosjanie, Tatarzy, potomkowie Żydów i Niemców.
Wyznawcy różnych religii.
Najbardziej widoczną budowlą Supraśla jest Prawosławny Klasztor Męski ZNMP. W jego skład wchodzi brama - dzwonnica, pałac opatów, budynki dawnego klasztoru oraz cerkiew Jana Teologa z 1890 roku.
Na środku dziedzińca stoi odbudowana cerkiew Zwiastowania NMP. Oryginalną budowlę z XVI wieku wysadzono w powietrze w czasie II
wojny światowej. Klasztor został założony przez mnichów św. Bazylego
Wielkiego z fundacji Aleksandra Chodkiewicza marszałka Wielkiego Księstwa
Litewskiego. Po Unii Brzeskiej w latach 1601-1839 klasztor unickiego Zakonu
Bazylianów. W latach 1839-1915 przeszedł w ręce Rosyjskiej Cerkwi
Prawosławnej.W okresie międzywojennym, ponownie katolicki, tym razem jako
siedziba Zakonu Salezjanów. Po 1945 r. klasztor przeznaczono na potrzeby
oświatowe. Mieściło się w nim Technikum Mechanizacji Rolnictwa. Obecnie jest w
rękach Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego ( autokefaliczny - samodzielny, kanoniczny Kościół prawosławny, obejmujący swoją
jurysdykcją wszystkie parafie prawosławne na terenie Polski ).W Supraślu w
bazyliańskiej bibliotece klasztornej w 1823 r. odkryto Codex Suprasliensis,
najstarszy zabytek języka starobułgarskiego. Supraski Klasztor w 2011 roku
został uznany za “Siódmy cud Polski”.
Brama - dzwonnica zbudowana w 1752 roku na wzór bramy pałacu Branickich w Białymstoku.
Krzyż i tablica upamiętniająca miejsce, gdzie wg kronik zatrzymała się łódź wioząca mnichów z Gródka w poszukiwaniu dogodnego miejsca dla wspólnoty.
Cerkiew ZNMP na dziedzińcu monasterskim.
Cerkiew w Supraślu w czasie II wojny światowej została wysadzona w powietrze przez wycofujących się Niemców. Długo nie było po niej śladu. Dopiero w latach 80. uzyskano zezwolenie na jej odbudowę. Dokładnie w 1983 roku poświęcono kamień węgielny pod jej odbudowę. Natomiast budynki klasztorne wróciły do mnichów prawosławnych jeszcze później, bo w 1996 roku.
W Pałacu Opatów znajduje się Muzeum Ikon, prezentujące głównie rosyjskie ikony pozyskane przez służby celne na wschodniej granicy Polski.
Mnich piszący ikony
Budynki klasztorne bazylianów
Cerkiew dosłownie zamek warowny wygląda. W środku przepiękna architektura.
OdpowiedzUsuńZgadza się :)
UsuńFantastyczne miejsce do odwiedzenia. Zwłaszcza pracownia pisania ikon! Byłam w takiej na Meteorach w Grecji. Do dziś pamiętam, jak przewodnik nas uczulał, że ikon się nie maluje. Ikony się pisze, bo one wskazują słowo Boże, a tego nie można namalować tylko zapisać!
OdpowiedzUsuńFuscilko, a masz zdjęcia tych niesamowicie umiejscowionych klasztorów ?
UsuńMam tylko widokówki! Zdjęcia niestety przepadły! Ale mogę się z Tobą podzielić!
UsuńPodejrzałam na mapie, zadziwiająca lokalizacja. Dzięki Fuscilko :) Zrób zdjęcia tym widokówkom i daj na bloga wpis :)
UsuńMyślę,że byłoby prościej, gdybyś podała swego maila ( na lewej stronie mego bloga), i przysłałabym Ci to, co interesujące! To było 16 lat temu, więc pamięć też nie ta, I wierz mi, że to nie problem dla mnie, a także moge obiecać, że nie będę nadużywać żadnej Twojej przestrzeni!
UsuńWybieram się w te strony, mam tam znajomą blogerkę Ewę do odwiedzenia. Miejsce ciekawe, historyczne, a ikony cudne. Uwielbiam je oglądać. W naszym muzeum w Koninie też są takie z odzysku, zza wschodniej granicy. Też o nich pisałam na blogu:)))
OdpowiedzUsuńUlu,miejsce ciekawe i znakomite na wypoczynek. Pozdrawiam :)
UsuńDzięki kochana:)))
UsuńLubię zwiedzać takie zabytki. Można w takich miejscach dowiedzieć się różnych ciekawych informacji :D Super fotorelacja! Pozdrawiam! wy-stardoll.blogspot.com
OdpowiedzUsuńDziękuję, Doris :)
UsuńW Supraślu byłam kilka lat temu. Przywiozłam sobie stamtąd piękne zdjęcia zrobione przy tym klasztorze ..... i jeszcze piękniejsze wspomnienia.
OdpowiedzUsuńSerdeczności Podróżniczko :-)
Nie byłam w Supraślu, ale wszystkich studentów filologii polskiej i filologii słowiańskich uczono (a moich dawnych czasów), że w Supraślu znajduje się księga (ów kodeks) w języku starocerkiewnosłowiańskim (SCS), owym starobułgarskim. Z tym, że jakie znaczenie miałby dla Polaków starobułgarski? Nieznaczne. Ale ów starobułgarski, który stał sie językiem cerkwi prawosławnej i protoplastą innych języków słowiańskich ( stąd SCS) ma ogromne znaczenie przy badaniu pochodzenia owych języków, w tym także polskiego.
OdpowiedzUsuńDziękuję za informację. Pozdrawiam :)
Usuń