Pałac Czartoryskich zbudowany w XVII wieku pałac dla Lubomirskich. Barokowy. W latach 1788-1881 został rozbudowany w stylu klasycystycznym. Teraz mieści się w nim Instytut Uprawy, Nawożenie i Gleboznawstwa.
Wchodzimy do przypałacowego parku
Rzeźba przedstawia bohaterów średniowiecznego poematu "Jerozolima wyzwolona". Pokazano scenę, kiedy Tangred poznaje w ranionej przez siebie Saracence ukochaną Klotyldę.
Czytamy napis: "Giniesz, śliczna Kloryndo, od miłosnej dłoni, a Twój Tankred nad własnym zwycięstwem łzy roni".
Świątynia Sybilli jest jedną z najpiękniejszych budowli parku.
Dom Gotycki
Pierwotnie w tym miejscu stał pawilon ogrodniczy, który został zniszczony przez wojska rosyjskie w 1794 roku. Na pozostałych fundamentach wybudowano w latach 1801-1809 Dom Gotycki.
W obu budynkach ( świątyni i gotyckim domu) znajdują się pamiątki historyczne.
Na zewnętrznych ścianach znajdują się lapidarne fragmenty przywiezione z Włoch, Hiszpanii, zebrane też z różnych miejsc w Polsce, zgromadzone przez Izabelę Czartoryską.
Domek Aleksandryjski ( zwany także Żółtym Domkiem ) powstał w 1829 roku, a nazwa wywodzi się z faktu, że mieszkał w nim car Aleksander II podczas wizyt w Puławach. Domek został wyremontowany. Podczas remontu odkryto freski, które też zostały odrestaurowane. W Domku mieści się muzeum.
Inne ujęcie Domku Aleksandryjskiego
Cudowne ujęcia obiektów i natury piękne zdjęcia
OdpowiedzUsuńDziękuję :)
UsuńByłam parę lat temu i odniosłam smutne wrażenie. Kiedyś piękne miejsce, ale gdy ja zwiedzałam, pałac i otoczenie były trochę zaniedbane. Mam nadzieję, że poczyniono remonty, bo Puławy, to interesujące miejsce:)
OdpowiedzUsuńZasyłam pozdrowienia:)
Ja byłam w Puławach 4 lata temu, już było po remontach.
UsuńDziękuje, pozdrawiam :)
W Puławach piękny jest nie tylko pałac ale i park.
OdpowiedzUsuńBywam tam raz w roku przy okazji wizyt w Kazimierzu Dolnym.
Puławy nazywane były kiedyś Nową Aleksandrią. Piszęo o tym mieście więcej w swojej ostatniej książce.
Pozdrawiam
Dziękuję Stokrotko :)
UsuńW historii Puław znalazłam informację:
"Po upadku powstania listopadowego w 1831 roku dobra puławskie zostały skonfiskowane przez rząd carski, a w 1845 roku Puławy przemianowano na Nową Aleksandrię. Po odzyskaniu niepodległości przez Polskę w 1918 roku nazwę miasta Nowa Aleksandria ponownie zmieniono na Puławy".
Bardzo fajny wpis. Pozdrawiam.
OdpowiedzUsuńDziękuję :) Pozdrawiam :)
Usuń