Bydgoszcz pod względem liczby mieszkańców zajmuje 8 miejsce w kraju, jest największym miastem województwa kujawsko-pomorskiego. Leży nad Brdą i Kanałem Bydgoskim, a od wschodu graniczy z Wisłą. Na terenie miasta znajduje się Międzynarodowy Port Lotniczy im. I.J.Paderewskiego, port rzeczny, 15 szkół wyższych, Opera Nova, Filharmonia Pomorska, Teatr Polski, w mieście siedzibę mają jednostki NATO, liczne obiekty sportowe itd.
Budynki Urzędu Miasta przy Starym Rynku
Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im.W.Bełzy (Stary Rynek ). Przed budynkiem rzeźba - fontanna z roku 1909: dzieci bawiące się z gęsią.
Biały Spichlerz na Wyspie Młyńskiej, siedziba Muzeum Archeologicznego
Przechodzący przez rzeką- rzeźba została odsłonięta 1 maja 2004 roku, z dniem wejścia Polski do UE. Młody mężczyzna trzymający w w ręce żerdź przechodzi po linie nad Brdą. Figura ma ponad dwa metry i waży 50 kg. Żerdź ma długość 6 m, lina ponad 100 metrów. Figura utrzymuje pozycję pionową dzięki temu, że środek ciężkości całej figury znajduje się poniżej poziomu liny. Autorem tej niezwykłej rzeźby jest Jerzy Kędziora.
Budynek Poczty Głównej
Trzy Gracje nad Brdą
To młyn wybudowany w 1862 roku. Po wojnie młyn przejmuje spółdzielnia Społem, potem na krótko młyn wraca w ręce Jana Kentzera. W roku 1948 młyn zostaje upaństwowiony, popada w ruinę. W 2009 roku obiekt zostaje zaadoptowany na czterogwiazdkowy hotel "Słoneczny Młyn"
Pomnik urodzonego w Bydgoszczy matematyka i kryptologa Mariana
Rejewskiego, który 1932 roku złamał szyfr
Enigmy,najważniejszej maszyny szyfrującej używanej przez hitlerowskie
Niemcy, porucznik Armii Polskiej w Wielkiej Brytanii. Sukces Rejewskiego i
współpracujących z nim kryptologów między innymi Henryka Zygalskiego i Jerzego
Różyckiego umożliwił odczytywanie przez Brytyjczyków zaszyfrowanej
korespondencji niemieckiej podczas II wojny światowej przyczyniając się do
wygrania wojny przez aliantów. ( wikipedia)
Budynek Opery Nova składa się z trzech kręgów, w największym z nich znajduje się duża sala na 803 miejsca, sala kameralna o 189 miejscach oraz hol główny i foyer. W trzecim kręgu mieści się Centrum Kongresowe, restauracja oraz dział promocji i obsługi widzów. W kręgu drugim mieszczą się biura dyrekcji, administracji, sale prób zespołów artystycznych, garderoby.
Opera Nova graniczy przez Brdę z Wyspą Młyńską, ulubionym miejscem spacerów. W pobliżu zbudowano marinę. U stóp opery znajduje się teatr letni na 396 miejsc, w którym w okresie letnim odbywają się koncerty.
Budynek dworcowy Bydgoszcz Główna
Teatr Polski
Hotel "Pod Orłem"
Uniwersytet Kazimierza Wielkiego
Miejska hala targowa to zabytkowy budynek z 1906 roku. Obiekt był własnością Bydgoskiej Spółdzielni Spożywców, od 2016 roku jest własnością miasta. W tym roku został ogłoszony przetarg na prace konserwatorskie w tym obiekcie.
Filharmonia Pomorska.
Gmach wybudowany staraniem pierwszego wieloletniego dyrektora Filharmonii Andrzeja Szwalbego. Pierwszy koncert w nowo wzniesionej siedzibie odbył się w listopadzie 1958 roku. Budynek posiada salę koncertową na 880 miejsc, salę kameralną na 170 i foyer koncertowe na 170 miejsc.
Przed budynkiem filharmonii stoi pomnik Andrzeja Jana Szwalbe, wieloletniego dyrektora filharmonii, twórcy dzielnicy muzycznej i honorowego obywatela Bydgoszczy.
Dobrze mi znane miasto. Kiedyś często w nim bywałam z uwagi na sprawy zawodowe. W ciagu ostatnich kilkunastu lat zmieniło się wiele. Na lepsze!
OdpowiedzUsuńZ przyjemnością odnowiłam sobie znane mi , piękne miejsca!
Bydgoszcz rozwija się, pięknieje. Teraz jest rozkopana, wiele ulic jest w budowie.
UsuńBydgoszcz jest coraz piękniejsza! Znam to miasto, bo mam tu sporo rodziny i często bywam:)
OdpowiedzUsuńTeż mam w planach wyprawę z aparatem dla blogowego wpisu:) A na razie dziękuję za te piękne zdjęcia pięknych bydgoskich miejsc:))))
Dziękuję, :) Pozdrawiam :)
Usuń