Największa w Polsce elektrownia szczytowo-pompowa położona jest nad Jeziorem Żarnowieckim. Do pracy w elektrowni wykorzystuje się spiętrzone wody Jeziora Żarnowieckiego ( zbiornik dolny ) oraz sztucznie magazynowane wody w zbiorniku górnym. Całkowita powierzchnia Jeziora wynosi 1470 ha. Przez całą długość jeziora, z południa na północ, przepływa rzeka Piaśnica. Największa głębokość jeziora wynosi 19,4 m. Siłownia elektrowni to budynek o wysokości ponad 60 m, z tego 2/3 znajduje się pod ziemią. Tam też, na poziomie 17 metrów poniżej poziomu morza, znajdują się cztery turbiny o średnicy wirników 6 m.
Uruchomienie elektrowni nastąpiło w 1983 roku. Wodę z pomp doprowadzają cztery rurociągi o długości 1100 m każdy. Ich średnica wynosi od 7 m do 5,4 m.
Górny zbiornik
Widok na Jezioro Żarnowieckie
Widok z góry na sztuczny zbiornik
Wieża widokowa "Kaszubskie oko"
Stolemy to wg legendy olbrzymy, które przed wiekami żyły na Kaszubach
Widok z góry na sztuczny zbiornik
Jest jeszcze drugi Żarnowiec, nawet blisko mnie.
OdpowiedzUsuńA najbardziej mi bliski żarnowiec jako roślina.
Nie mam działki, więc nie bardzo interesuję się roślinami krzewami. Zajrzałam w google. Żarnowiec miotlasty... może kiedyś gdzieś go widziałam.Stanowi ładną ozdobę, albo żarnowiec pomarańczowy, też mi się podoba.
UsuńTrzeba się nogami namachać, by wejść na platformę kaszubskiego oka;)
OdpowiedzUsuńKilka lat temu dałam jeszcze radę. Teraz... chyba już nie odważyłabym się.Chociaż....jeśli stawy nie bolą mogę się pokusić na wspinaczkę ;)
UsuńJak byłam mała, to często jeździliśmy w tamte strony, głownie z dziadkiem i pamiętam, że wtedy jeszcze można było wejść na szczyt tego sztucznego zbiornika. Mam nawet stamtąd zdjęcie w mojej ulubionej kiedyś sukieneczce :D
OdpowiedzUsuńTo było przecież tak niedawno ;) Wspomnienia, wspomnienia jak dobrze je mieć.... :)
Usuń